wnętrze

Jakie wybrać karnisze do wykuszu?

wykusz, architektura

Wykusz jest elementem wystającym poza płaszczyznę ściany budynku, dzięki któremu możliwe jest poszerzenie wnętrza. Do niedawna montowano go na wyższych kondygnacjach, jednakże obecnie świetnie sprawdza się także na parterze. Nowoczesne wykusze mogą przyjmować najróżniejsze formy i mogą one być częścią niemalże każdego pomieszczenia, ale najczęściej spotykamy je w salonach. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne i praktyczne wykorzystanie wolnej przestrzeni oraz nadanie wnętrzu elegancji. Jako, że ma nietypowy kształt, to dobór odpowiednich karniszy i pozostałych dekoracji okiennych może być kłopotliwy. Jakie więc wybrać karnisze do wykuszu?

Dobieramy karnisze do wykuszu

Zanim odwiedzimy sklep z karniszami, należy najpierw zmierzyć wszystkie ścianki wykuszu. W przypadku najdłuższej ze ścian rurki karnisza, ich długość powinna być taka sama lub mniejsza od ścianki. Jeśli zaś chodzi o ścianki boczne i skośne, to mamy do wyboru dwie opcje. W przypadku karniszy wystających poza obręb wykuszu należy dobrać karnisz z rurkami o takiej długości, aby była ona równa bądź dłuższa szerokości ścianek. Z kolei w sytuacji, gdzie karnisz zakończony jest wewnątrz wykuszu, rurki powinny być od dziesięciu do dwudziestu centymetrów krótsze od bocznych ścianek. Długość ta uzależniona jest tutaj od wzoru i wsporników danego karnisza.

Ważne jest określenie typu karnisza (podwójne lub pojedyncze), wielkości przekroju i rodzaju wsporników. Jeśli chodzi o wygląd karnisza do wykuszu, to mamy spory wybór. Możemy liczyć na szeroką gamę kolorystyczną, różnorodne wzory końcówek, rodzaju mocowań zasłon czy rur. Jako, że karnisze do wykuszu są łączone specjalnymi łącznikami kątowymi, których kąt rozwarcia można dowolnie regulować, to nie ma potrzeby idealnego wymierzania kątów ustawienia ścian. Należy pamiętać jednak o tym, że w celu uzyskania stabilnego karnisza, który będzie w stanie utrzymać obciążenie w postaci zasłon i firan, należy zadbać o to, aby w każdym odcinku znajdowały się dwa wsporniki. W sklepie karnisze 24 na pewno znajdziecie odpowiednie karnisze do swoich okien.

Dodaj komentarz