nieruchomościwnętrze

Schody wewnętrzne – jakie wybrać?

Schody pełnią nieocenioną rolę w codziennym egzystowaniu każdego z nas. Już na etapie tworzenia projektu budynku mieszkalnego należy zastanowić się nad wyglądem, rozmiarem i rozmieszczeniem schodów w przestrzeni, aby później nie pojawiły się nieprzyjemne niespodzianki. Jaki projekt schodów wybrać, by spełniał nasze oczekiwania i służył przez długie lata?

Schody – definicja i wytyczne

Schody to fragment budynku lub specjalnie ukształtowany teren, który pozwala na swobodne przemieszczanie się między poziomami, w komunikacji pionowej. Zgodnie z wytycznymi techniczno – budowalnymi idealne schody to takie, których wysokość mieści się w granicy 15 – 18 cm, głębokość ok 30 cm i szerokość minimum 90 cm, co zapewni równomierne rozłożenie powierzchni schodka, bezpieczeństwo i wygodę przemieszczania się. Równie istotną kwestią jest fakt, że odległość w linii pionowej, między powierzchnią stopnia, a sufitem powinna mierzyć co najmniej 205 cm.

Kilka rodzajów schodów:

  1. Schody z funkcją szafki i spiżarni – to najczęściej wybierane przez Polaków schody. Dzięki swej masywnej i stabilnej budowie, identycznej wielkości stopniom, użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie, a na półpiętrze na mogą spokojnie zatrzymać się lub odpocząć. Pod tą konstrukcją znajduje się przestrzeń, którą śmiało można wykorzystać do stworzenia spiżarni lub szafek. W niektórych przypadkach otwory do pustego miejsca umieszczane są po bokach schodów, a innym razem wystarczy wysunąć półkę znajdującą się na przodzie stopnia. Szczególnie wśród młodych rodzin króluje moda by schody od frontu ozdabiać ulubionymi cytatami i powiedzeniami, co dodaje pomieszczeniu nutkę wyjątkowości i indywidualności.
  2. Schody dywanowe – samonośna konstrukcja stopni nadaje im uroku i przypomina delikatnie unoszącą się w powietrzu dywanowej wstęgi. Ze względu na swoją budowę zajmują trochę więcej miejsca, niż przykładowo schody spiralne, jednak ich atutem jest fakt, że pod nimi pozostaje mnóstwo wolnego miejsca, które można wypełnić np. szafką, mini składzikiem czy stertą doniczek z ulubionymi kwiatami. Dodatkowo wyróżnia je jednolity wygląd oraz jednakowej wielkości stopnie, silna i wytrzymała balustrada i ukryte w ścianie elementy konstrukcyjne.
  3. Schody szklane – osoby wrażliwe, ponieważ przeźroczysta budowa sprawia, że w psychice pojawia się lęk przed zbiciem materiału. Jest to bezpodstawna obawa, ponieważ takie schody są wykonane z 3 warstw klejonego szkła hartowanego, co nadaje ogromną wytrzymałość konstrukcji. Nawet jeśli dojdzie do ich zniszczenia to folia znajdująca się w środku nie pozwoli by powstałe kryształki wypadły z niej i okaleczyły przechodniów. Solidne wykończenie ze stali nierdzewnej utrzymuje poziom i równowagę tego środka pionowej komunikacji. Osoby z bujną wyobraźnią mogą być zadowolone, ponieważ szkło to może występować w różnych wzorach, kolorach czy fakturach.
  4. Schody spiralne – to jedne z najtańszych i najszybszych w montażu schodów, stąd dobywają coraz większą popularność, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Ze względu na swoją budowę, uznaje się, że idealnie pasują do małych pomieszczeń, ponieważ pozwalają na ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni. Co za tym idzie, w większości przypadków są bardzo strome i dlatego nie zaleca się ich rodzinom z małymi dziećmi lub osobami starszymi.
  5. Schody wspornikowe – stopnie te wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu, co nadaje im nowoczesności i lekkości. Cała metalowa konstrukcja jest ukryta w ścianie nośnej domu, co za sprawą braku barierek wzbudza iluzje optyczną niestabilności. Tak naprawdę obecność balustrad zależy tylko i wyłącznie od woli domowników, jedni zamontują uchwyty dla wygody i bezpieczeństwa, a dla innych może to się wydać bezsensownym wydatkiem pieniędzy.
Źródło: www.pixabay.com
Źródło: www.pixabay.com

Balustrada

Wzorów i modeli balustrad na rynku z każdym rokiem pojawia się coraz więcej, stąd każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru mamy balustrady drewniane, metalowe, szklane, stylizowane. Jeśli wśród domowników znajdują się dzieci, należy poważnie zastanowić się nad kupnem bramek zabezpieczających milusińskich przed upadkiem ze schodów. Najważniejszy jest komfort i wygoda użytku, dlatego trzeba brać pod uwagę materiał z jakiego wykonane są balustrady, poręcz oraz same stopnie, tak by również nie było problemu z utrzymaniem tej konstrukcji w czystości.

Oświetlenie

Chyba nikt nie lubi tego momentu, kiedy w środku nocy najdzie nas nagle ochota na małą przekąskę i w drodze do kuchni włącza się wszystkie możliwe światła na korytarzu. Aby uniknąć tego producenci wpadli na pomysł, by stworzyć specjalne oświetlenie montowane pomiędzy poszczególnymi stopniami schodów. Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia wygodę użytkowania, ale również dodaje wnętrzu uroku i elegancji. Dodatkowo lampki te obecnie zostały wzbogacone o specjalne przełączniki, dzięki którym światło można włączyć np. na dole i zgasić na górze. Aby jednak cieszyć się takim oświetleniem, prace montażowe należy zlecić odpowiedzialnej firmie elektrycznej, która posiada dużą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Utrzymanie czystości

Schody drewniane są szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju środki chemiczne, dlatego do pielęgnacji tej powierzchni odradza się ich używania, ponieważ mogą nie tylko zniszczyć warstwę lakieru, ale i dostać się do środka stopnia, wyżerając wypełnienie. Odradza się również korzystania z mopa, zamiast tego poleca się użycie miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie oraz specjalnych preparatów dedykowanych lakierowanemu drewnu. To samo tyczy się sprzątania metalowych części – wystarczy zorientować się, które specyfiki czyszczą i nie niszczą tej powierzchni. Szklane części można myć za pomocą miękkiej ściereczki, namoczone w wodzie i mydle lub pryskając płynami do okien.

Artykuł powstał przy pomocy firmy: https://niedzielskiwykonczenia.pl/